Imprezy na Orientację

Orienteering, InO - Impreza na Orientację. Co to takiego?

Imprezy na Orientację są formą aktywnego wypoczynku. Rozwijają one zdolności orientacji w terenie, uczą czytania mapy i posługiwania się nią w terenie. Od uczestnika ta forma rekreacji wymaga w wielu przypadkach kreatywności, sprytu, szybkości w podejmowaniu decyzji i kondycji. Poziom kondycji uzależniony jest od formy Imprezy na Orientację, gdyż imprezy te obejmują szereg dyscyplin, takich jak: piesze, biegowe, narciarskie, kolarskie, kajakowe itd. Najbardziej popularne jednak są imprezy piesze (Marsze na Orientację) i biegowe (Biegi na Orientację). Jeżeli Twoją pasją, drogi uczestniku są biegi, wybierz się na Biegi na Orientację. Tam liczy się głównie czas pokonania trasy. W marszach priorytetowa jest dokładność orientowania się w terenie, choć trasę należy przebyć w określonym czasie, który jest tak wyliczony by można było ją pokonać w tempie marszowym.

"Ale co się właściwie robi w tym lesie?"

Na starcie dostaniesz kartę startową i specjalnie wykreśloną mapę, na której zaznaczone będą Punkty Kontrolne (PK). Twoim zadaniem jest potwierdzenie odpowiedniej ilości punktów w określonym czasie. Mapa pomoże odpowiedzieć Ci na pytanie - "Gdzie ja właściwie jestem?", natomiast karta startowa służy do potwierdzania obecności na punkcie. Zadasz teraz pewnie pytanie: "Jak wygląda taki PK?" Otóż drogi uczestniku! Musisz szukać tzw. lampionów. Jest to biało-czerwona specjalna kartka z odpowiednim dwuskładnikowym, literowym lub cyfrowym kodem. Obok tego lampionu znajdować się będzie kredka, która służy do potwierdzenia tego punktu na karcie startowej. (Obecnie na większych imprezach stosuje się elektroniczne potwierdzanie punktów przy pomocy specjalnych chipów. Taką imprezą jest np.: Ekstremalny Rajd na Orientację HARPAGAN. [http://www.harpagan.pl])

Nie ciesz się jednak za wcześnie;-)

Jeżeli 5 m od startu natkniesz się na pierwszy lampion, to zazwyczaj jest to mylny punkt. Musisz wiedzieć o jednej, bardzo ważnej rzeczy, że oprócz tych 10 punktów, które masz do potwierdzenia w lesie, znajduje się jeszcze ok. 50 innych, które mają na celu sprawdzić Twoje zdolności w orientacji i sprawnego czytania mapy. Właśnie dlatego liczy się precyzja i spryt w poruszaniu się w terenie a wszystko po to by wybrać ten prawidłowy Punkt Kontrolny.

Wszystko pięknie ;-) Tylko, gdzie na pierwszy raz?

Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w orientacji to nie ma się czym przejmować. Nie mogłeś lepiej trafić niż do nas! Na większości naszych imprez przed startem odbywa się odpowiednie szkolenie dla "pierwszaków". Nasz instruktor nauczy Cię czytać mapę oraz posługiwać się kompasem, byś za chwilę mógł sprawdzić w praktyce nowo nabyte umiejętności. Zobacz nasz kalendarz i bez wahania udaj się ze swoimi znajomymi na naszą najbliższą imprezę. Zapewniamy wspaniałą atmosferę oraz zabawę na świeżym powietrzu w bardzo interesującym towarzystwie, które równie silnie przyciąga jak same InO.

W dziale Imprez na Orientację możecie znaleść informacje o naszych najbliższych Imprezach na Orientację, zapraszamy.

Do zobaczenia na najbliższej Imprezie na Orientację!

LEGENDA

Bardzo często w materiale umieszczanym w naszym serwisie (głównie wyniki) używane są różnego rodzaje skróty. Poniżej znajdują się objaśnienia.

SKRÓTY
WYJAŚNIENIE
Msc.
Miejsce
Zes.
Numer startowy zespołu oraz minuta startowa
PK
Punkt kontrolny
BPK
Brak punktu kontrolnego : 90 pkt karnych- 1 BPK lub 60 pkt karnych - 1 BPK do PK nie wykreślonego na mapie
PKS
Punkt stowarzyszony do PK : 25 pkt karnych - 1 PKS lub 15 pkt karnych - 1 PKS do PK nie wykreślonego
pklop
Brak punktu kontrolnego na linii obowiązkowego przejścia LOP : 60 pkt karnych - 1 pklop
pslop
Punkt stowarzyszony do linii obowiązkowego przejścia LOP : 15 pkt karnych - 1 pslop
PKM
Punkt kontrolny mylny : 30 pkt karnych - 1 PKM
ZK
Zamiana kolejności potwierdzania PK : 30 pkt karnych - 1 ZK
WK
Pozostawiona wolna kratka na karcie startowej : 30 pkt karnych - 1 WK
ZM
Zmiana potwierdzenia tego samego punktu kontrolnego : 10 pkt karnych - 1 ZM
OP
Brak opisu punktu kontrolnego lub też zły opis punktu kontrolnego : 10 pkt karnych - 1 OP
Zad
Błędne wykonanie zadania specjalnego lub jego niewykonannie : 1 zadanie - 10 pkt karnych
L
1 minuta w limicie spóżnień - 1 pkt karny lub 1 minuta po limicie spóżnień - 10 pkt karnych
Czas
Czas przebywania zespołu na trasie
PKT KAR
Łączna suma punktów karnych zespołu
PPG'03
Punkty do Pucharu Pomorza Gdańskiego w MnO 2003

 


Informacje w nawiasach kwadratowych oznaczają rangę imprezy bądź organizatora.

 

 
©2008 KInO "Neptun" Gdańsk