Imprezy na Orientację

Protokół imprezy

XI Runda Pucharu Województwa Pomorskiego w kat. TZ "BĄBEL 2011"

XI Runda Pucharu Województwa Pomorskiego w kat. TZ "BĄBEL 2011"

- Gdańsk Dolina Radości ul. Bytowska (parking koło stawów rybnych), 06.11.2011 -

Protokół:

Untitled Document

1. TERMIN
Impreza odbyła się w słoneczną niedzielę, 7 listopada 2011 roku.

2. MIEJSCE
Dolina Radości i okoliczne Lasy Oliwskie.
Bazą imprezy był parking przy ul. Bytowskiej (obok stawów rybnych)
.

3. KATEGORIE STARTOWE oraz ANALIZA WYNIKÓW

a) kategoria TZ
Budowniczy trasy: Rychu Bechter (przodownik InO nr 464)
Długość trasy 6100 m,
Limit czasu 160 minut + 40 minut w limicie spóźnień
Mapa czarno-biała kreślona w starym stylu na kalce (bez OCAD-u).

Trasa z założenia trudna pod względem koncepcji oraz bardzo trudna ze względu na długość i przewyższenia, co potwierdziły wyniki. Zwycięski zespół wprawdzie przebył trasę na zero, a kolejne miejsca dzieliły od siebie wartości zbliżone do stu punktów karnych. Jednak wyniki (liczba punktów karnych i analiza kart startowych) zespołów zajmujących kilka ostatnich miejsc wskazuje na to, że część z nich niewłaściwie wybrała kategorię startową. Budowniczy jednak dopuszcza możliwość popełnienia zbyt trudnej trasy prosząc o krytykę doświadczonych uczestników.

Klucz do etapu:
Po znalezieniu PK1 jako pierwszego w narzuconej kolejności należało zgodnie z poleceniem odnaleźć jako trzeci PK3. Po drodze do niego wchodziło się w teren gdzie znajdował się PK7 (najlepiej jeśli został on znaleziony jako drugi w kolejności), a to pozwalało ustalić który głaz jest punktem obrotu, a także ustalić kąt obrotu układu z obrysami kołowymi. Podpowiedzią wykluczającą inne punkty obrotu (głazy) i kąty obrotu było to, że trzy kółka (obrysy) były mniejsze. A żadna z treści w nich zawartych nie mogła pasować do terenu. Bardzo przydatna była tu kalka techniczna. Reszta to już typowa zabawa z lustrami, zamianami i obrotami.

Wiele zespołów uznało, że jako drugi odnajdą PKG. Nie było to oczywiście błędem ale nie dawało niczego w sprawie ustalania kąta obrotu układu z obrysami kołowymi czyli ustalenia klucza do mapy, a zbierało jednak sporo czasu. Tym bardziej, że i tak później wchodziło się w okolice PK G - mniej więcej w połowie trasy i to łatwiejszym podejściem.

Zespoły, które zajęły miejsca do pierwszej połowy stawki podejmowały z różnym skutkiem próby znalezienia „klucza” bądź wpasowania kółek rozciągając stawkę w typowy sposób, adekwatny do umiejętności i talentu.

Natomiast po wynikach i analizie kart startowych wielu zespołów z końca stawki wynika, że kategoria TZ została wybrana przez nie raczej przypadkowo lub bez wiedzy o specyfice marszów na orientację organizowanych przez środowiska związane z Komisją InO Zarządu Głównego PTTK. W rozmowach odbywanych po oddaniu kart wiele osób przyznało, że wybrały kategorię TZ, bo uważały, że tak jak w marszach długodystansowych od kategorii TP różni ją tylko długość i czas pokonania trasy. Wskazywano na „Tułacza” czy „Darżluba” lub „Manewry” wyrażając zdziwienie nad odmiennością tego z czym spotkali się na BĄBLU, a co stanowi przecież kategorię TZ Pucharu Województwa Pomorskiego czy etapy Pucharu i Mistrzostw Polski. Nie spodziewały się, typowej przecież dla nas, mapy przekształconej.

Ponadto ogromna liczba zespołów popełniła klasyczne błędy jakie zdarzają się na trasach dla początkujących (TP) lub trasach pierwszego kroku (TPK). Uczestnicy ci nie wpisywali odpowiednią kredką numerów punktów kontrolnych lub pozostawiali wolne kratki uznając, że kody należy wpisywać tylko w kratki z wydrukowanymi numerami. Na trasach TZ nie szkolimy już uczestników w tych kwestiach. Budowniczy trasy TZ sugeruje niektórym „zdobywcom” ponad tysiąca punktów karnych aby skorzystali z typowej ścieżki każdego „inowca” i kilka następnych imprez przeszli w kategorii TP, a potem w TO, co na pewno da im dużo więcej przyjemności i odpowiednio przygotuje do startów w kategorii TZ.
--------------------------------------------------------------
Na PK4 oraz PK7 lampiony wisiały do poniedziałku (buk obok ambony i buk przy zakręcie drogi). Zapisy 4BPK oraz 7BPK są więc liczone jako punkty mylne.

PK13 ustawiony był na pierwszym od północy zakręcie okresowego potoku (na pełnej mapie jest to niebieska przerywana linia na zachód od ścieżki z żółtym szlakiem pieszym).

b) kategoria TP
Budowniczy trasy: Daniel Nazaruk (Organizator Ino, który niestety nie poznał dotąd swego numeru!)
Długość trasy 3900 m,
Limit czasu 130 minut + 40 minut w limicie spóźnień
Mapa czarno-biała pełna kreślona za pomocą OCAD-u).

Trasa jak na kategorię TP trudna ze względu na przewyższenia terenu.

4. WYNIKI I ZWYCIĘZCY
Dokładne wyniki dostępne są na stronach www.babelki.pl, www.neptun.gda.pl,

Gratulujemy wszystkim uczestnikom ukończenia zawodów, a w szczególności zwycięzcom w kategorii TZ: Jakubowi Kaczyńskiemu (Qbacki) i Piotrowi Kaczyńskiemu (Kaczor), którzy przebyli trasę z zerową liczbą punktów karnych.

pierwsze miejsce kategorii TP zajęły ex quo 2 drużyny, przechodząc trasę z zerową liczbą punktów karnych:
1) Marta Zawalich i Paweł Zawalich
1) Krzysztof Woldrich, Piotr Woldrich

Gratulujemy wszystkim uczestnikom ukończenia zawodów.

Tabela wyników dostępna jest na stronach www.babelki.pl (forum) www.neptun.gda.pl oraz www.malino.yoyo.pl

5. FAIR PLAY
Kolega Szymon Kołelis podczas imprezy BĄBEL 2011 dowiódł swoją postawą, że walka o miejsce nie jest celem, który należy osiągać za wszelką cenę oraz że można odrzucić korzyści wynikające z błędu sędziego.


6. WPISY DO KSIĄŻECZEK ODZNAK TURYSTYKI PIESZEJ - TRASY
Kategoria TP – długość 4 km. Liczba punktów do OTP: 4
Trasa: Dolina Radości (stawy rybne) – Młyńska Droga – Dolina Schwabego – grzbiet Wzgórza Ela – Dolina Marnych Mostów – skocznia w ruinie – Dolina Radości.
Dodatkowo niektóre grupy przeszły wcześniej trzykilometrowy odcinek Oliwa – Kuźnia Wodna – Dolina Radości. Drogi powrotnej do Oliwy nie można już liczyć w ramach zdobywania tego samego stopnia OTP.

Kategoria TZ – długość 7 km. Liczba punktów do OTP: 7
Trasa: Dolina Radości (stawy rybne) –  Uroczysko – grzbiet wzgórza Ela – Dolina Marnych Mostów – żółty szlak „Trójmiejski” – Pomnik Przyrody „Głaz w Wykopie” – Czarcia Góra – Pomnik Przyrody „Diabelski Kamień” – Droga Węglowa - Matarniańska Droga – Potok Bobrów – Klesza Droga – węzeł szlaków Wężowa Dolina – Dolina Radości
Dodatkowo niektóre grupy przeszły wcześniej trzykilometrowy odcinek Oliwa – Kuźnia Wodna – Dolina Radości. Drogi powrotnej do Oliwy nie można już liczyć w ramach zdobywania tego samego stopnia OTP.

7. WPISY DO KSIĄŻECZEK ODZNAK IMPREZ NA ORIENTACJĘ
Kategoria TP – 2 punkty (jako 1 etap imprezy o randze regionalnej)
Kategoria TZ – 2 punkty (jako 1 etap imprezy o randze regionalnej)

8. PODZIĘKOWANIA
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i za dobre słowa po imprezie.
Specjalne podziękowania należą się przede wszystkim Dorocie i Oldze Betcher za przygotowanie i prowadzenie sekretariatu wraz z Marcinem Strusińskim, któremu również, po męsku, dziękujemy.
Michałowi Betcherowi za pomoc techniczną i pełnienie funkcji lotnego sędziego oraz za zlikwidowanie (biegiem o zmroku) trasy TP bezpośrednio po imprezie.
Waldkowi „Gandalfowi” Jankowskiemu za doprowadzenie uczestników bąbelkowej trasy pieszej na start imprezy.
Klubowi InO NEPTUN Gdańsk oraz NKInO Certus za lampiony.

Budowniczowie tras Rychu Betcher i Daniel Nazaruk
KTP Bąbelki


 


Informacje w nawiasach kwadratowych oznaczają rangę imprezy bądź organizatora.

 

 
©2008 KInO "Neptun" Gdańsk